درمان کیست در دختران جوان و مجرد

درمان کیست در دختران جوان و مجرد ۹۳۳

بسیاری از دختران در سن بلوغ و بعد از آن دچار تنبلی تخمدان و کیست میشوند. راه حل درمان این بیماری چیست؟

قبل از درمان هر مشکلی باید شرایط بیمار را درنظر گرفت اگر فردی که دچار تخمدان پلی کیستیک است لاغر، ضعیف و از لحاظ جسمی بنیه قوی نداشته باشد مصرف داروهای گیاهی به تنهایی که اغلب دارای طبیعت گرم میباشند مناسب نیست. در این موارد توصیه میشود که افراد از غذذاهای مقوی و سالم و زودهضم استفاده کنند چون افراد لاغر سیستم گوارشی ضعیفی دارند و مصرف غذاهای سنگین برای آنها مناسب نیست.

مصرف وعده های سبک و با ارزش غذایی بالا توصیه میشود. مصرف شیره (توت انگور خرما) به همراه ارده خوب است. از مصرف ترشیجات و سایر غذاهای نامناسب باید پرهیز کرد در این مورد به قسمت چی بخوریم چی نخوریم مراجعه کنید.

اگر فرد مبتلا به تنبلی تخمدان یا پلی کیستیک لاغر نبود و ضعف جسمی نداشت میتواند از عصاره ساپوژکس برا رفع پلی کیستیک استفاده کند. مصرف 40 روز عصاره برای این موارد پیشنهاد میشود یا به عبارتی 3 بطری.

مصرف ساپوژکس با افزایش ترشحات همراه است که سبب دفع عفونت و ضایعات لنفی و پاکسازی رحم شده و به بهبود سریعتر تخمدان و رحم کمک میکند. عصاره ساپوژکس دارای عوارض جانبی برای مصرف کننده گان نبوده و برای خانمهایی که قصد بارداری دارند بسیار مناسب است. این عصاره سبب افزایش و بهبود تخمک گذاری و تنظیم سیکل قاعدگی میشود.

مصرف قرصهای ضد بارداری و آنتی بیوتیک سبب خشکی رحم شده و احتمال عفونت را افزایش میدهد. همچنین مصرف بیش از حد این قرصها سبب تغییر هورمونهای بدن، وابستگی به دارو، احتمال ضخیم شدن جداره تخمدان و برگشت مجدد کیست خواهد شد. در واقع تا زمانی که فرد از قرص ضد بارداری یا آمپول پروژسترون مصرف کند پریود میشود و در صورت ترک دارو به همان وضعیت اول دچار میگردد.

افرادی که مجرد هستند و دچار تنبلی تخمدان هستند نباید قرصهای ضدبارداری مصرف کنند. چرا که سبب تغییر سیکل ماهانه شده و بر روی تخمکها و رحم اثر منفی خواهد داشت. چنین افرادی در صورت بارداری احتمال سقط بیشتری هم دارند